🚨 Ostatni dzień zapisów ze zniżką!
🚨 Zapisy na AI_Devs 3 wystartują wkrótce!
0
dni
0
h
0
m
0
s
Dołącz do listy oczekujących
← Wszystkie posty
5 min read

Podsumowanie i opinie o pierwszej edycji AI Devs

Jak wyglądała pierwsza AI Devs, w której wzięło udział ponad 900 programistów? Przeczytaj potężne podsumowanie i opinie absolwentów!

Adam Gospodarczyk
17.08.2023
5 min read
Szkolenie AI Devs było dla mnie czymś nowym i nie ukrywam, że trochę się go bałem. Nigdy nie prowadziłem kursu kohortowego. Czy kursanci naprawdę będą chętnie i sumiennie wykonywać zadania domowe i przechodzić przez wszystkie materiały, których przygotowaliśmy przecież tak wiele?! Już pierwszy tydzień dał mi odpowiedź: tak, będą! Gdy widziałem frekwencję na cotygodniowych webinarach, liczbę rozwiązanych zadań domowych, liczbę komentarzy pod lekcjami, a na końcu zobaczyłem listę wystawionych certyfikatów zaliczenia szkolenia, zrozumiałem, że zarówno forma przekazywania wiedzy, jak i sama dostarczona wiedza zostały idealnie dostosowane do potrzeb kursantów.

Szkolenie już za nami, a pomimo tego, co pewien czas w sieciach społecznościowych, jak i na Ahoy otrzymuję powiadomienie, że kolejna osoba pracuje nad swoim asystentem AI. Świetnie jest widzieć, że zdobyta wiedza jest przez kursantów wdrażana w życie.

Jakub „unknow” Mrugalski, Twój instruktor w AI Devs

AI Devs to projekt, który zapamiętam na długo. W szczególności pozostanie ze mną niezwykła, pozytywna energia oraz otwartość osób biorących w nim udział oraz osób, z którymi miałem przyjemność go współtworzyć. Opracowanie materiału stało się jednym z największych wyzwań z jakimi miałem do czynienia w obszarze tworzenia treści. Popularyzacja GPT-3 przez premierę ChatGPT stała się nowym rozdziałem technologii. Wynikające z tego zmiany, ich niespotykane dotąd tempo oraz sama charakterystyka dużych modeli językowych wpłynęły na fakt, że nawet osoby, które od lat działają w obszarze AI, pozostawiały wiele pytań bez jednoznacznych odpowiedzi. Natomiast w Internecie pojawił się szum informacyjny, przez który trudno było się przebić w poszukiwaniu wartościowej, merytorycznej i użytecznej wiedzy. W praktyce, niemal wszystko czym się dzieliliśmy pochodziło bezpośrednio z naszych własnych doświadczeń oraz publikacji uczelni takich jak Stanford i Harvard lub bezpośrednio od OpenAI i Microsoft.

Mówi się, że słuszność decyzji można ocenić poprzez ponowne jej podjęcie przy świadomości jej konsekwencji.
W AI Devs podjęliśmy wiele różnych wyborów i niemal wszystkie mógłbym powtórzyć, gdyby nie fakt, że pojawiły się nowe możliwości oraz mam mnóstwo nowych doświadczeń, którymi chętnie podzielę się w kolejnych edycjach tego kursu.

Adam „overment” Gospodarczyk, Twój instruktor w AI Devs

Naprawdę na długo zapamiętamy listę podziękowań na czacie, które pojawiły się w trakcie ostatniego spotkania LIVE:

Mamy to!

5 tygodni wspólnej nauki, niemal 1000 ambitnych programistów, 20 lekcji z praktyczną wiedzą z pogranicza trzech obszarów: automatyzacji, programowania i narzędzi AI. To był świetny czas, wyszło nam największe szkolenie dotyczące narzędzi AI dla programistów w Polsce!

Skąd wziął się na nie pomysł? Kiedy w sieci pojawiały się kolejne narzędzia AI i wszyscy wokół dywagowali, czy AI zabierze pracę programistom, my już wiedzieliśmy, że to nie AI nas zastąpi, ale z pewnością zrobią to ludzie, którzy będą potrafili z AI korzystać. I właśnie z tej myśli narodził się kurs AI Devs. Bo mimo wszystko najbliżej nam do świata, w którym zamiast dać się zastąpić technologii, chcemy skutecznie łączyć nasz potencjał z tym, co ona oferuje. I właśnie tego postanowiliśmy nauczyć też naszych kursantów i kursantki. Czy nam się udało?

AI Devs w liczbach

  • 932 uczestników
  • 10 godzin lekcji video i materiałów
  • Kilkanaście wyzwań programistycznych
  • +10 godzin spotkań LIVE
  • 479 certyfikatów wydawanych w języku polskim i angielskim!

A do tego wspaniała społeczność, którą powstała na naszym Discordzie. Aktywność i dyskusje uczestników w trakcie kursu, w zasadzie się nie kończyły:

AI Devs kończył certyfikat, którym kursantki i kursanci mogli się później dzielić w swoich social mediach. I robili to naprawdę bardzo chętnie. Był moment, kiedy dosłownie zasypali certyfikatami nasze feedy na LinkedIn:

Przykładowe projekty kursantów

W trakcie trwania AI Devs uczyliśmy m.in. jak tworzyć od podstaw swój prompt, debugować już istniejący, projektować prompt wspólnie z ChatGPT, stosować kontekst przy projektowaniu promptu, korzystać z dokumentacji OpenAI, tworzyć inteligentne scenariusze automatyzacji z GPT-4, podłączać GPT-3.5 Turbo i GPT-4 do własnego kodu oraz przygotowywać dane treningowe.

Jednak wisienką na tym programistycznym torcie było stworzenie swojego Avatara AI.

Zanim powstał, kursanci i kursantki przygotowali sobie listę ciekawych i dość zabawnych imion, które chcieliby mu nadać np.: Świnka, Alfred, Poe, Pawełek, Doktorek, Yoda, Ejaj, Czesiek, Don Kichot, Serwus, Gniewek, Jolenty, SzeptuchAI, Gerald, Pedro, T.O.U.D.I.,Radzibor i Halinka.

A jak wyglądały projekty kursantów?

Dlaczego warto było wziąć udział w kursie?

Jak się okazało, nauka i merytoryka to tylko jeden z elementów, na który zwracali uwagę uczestnicy. Drugim, bardzo docenianym, była społeczność, która wokół niego powstała.

Mówiąc zupełnie szczerze, dla nas to też była niesamowita wartość. Bo to, co nas chyba najbardziej zaskoczyło podczas kursu, to wiadomości od uczestników. One pojawiały się w zasadzie przez cały czas. Zanim zdążyliśmy poprosić o informacje zwrotne – już na nas czekały. Na przykład takie:

  • „mam tonę notatek”
  • „najlepsze szkolenie”
  • „daje kupę frajdy”
  • „świetna inwestycja”
  • „konstrukcja i prowadzenie lekcji jest wyśmienite”

A niektórzy z uczestników i uczestniczek postanowili zostawić swoje opinie w dłuższej i mniej anonimowej formie:

Co uczestnicy sądzą o prowadzących i zaproszonych gościach?

Jako twórcy AI Devs przez cały czas trwania kursu bardzo staraliśmy się być dla naszych kursantek i kursantów jak największym wsparciem, jednak doskonale wiemy, że dobrze jest czasem pokazać ten sam temat z nieco innej perspektywy. Dlatego do współpracy przy AI Devs zaprosiliśmy też dwóch świetnych mentorów: Mateusza Chroboka i Bartłomieja Rozkruta.

Patrząc na opinie po kursie, był to strzał w dziesiątkę:

„Bardzo podobało mi się zaproszenie na live'y Mateusza i Bartosza. Ekstra było posłuchać, jak temat AI wygląda z ich perspektywy”.

Mateusz Chrobok
Bartłomiej Rozkrut
  • Ogólnie chciałem pochwalić waszą organizację i docenić ogrom włożonej pracy w przygotowanie tego kursu. To jest naprawdę niesamowite ile konceptów, zajęć, materiałów, narzędzi, i bonusów udało się upakować w ten kurs. Mega fajni i kompetentni prowadzący. Cała obudowa (Ahoy, Eduweb itd.) sprawdzała się świetnie jako pomoc w nauce. Zdecydowanie poleciłby ten kurs znajomym.
  • Dzięki wielkie za całość, za przygotowanie, zaangażowanie, ogromną masę programu i nadprogramu :) było rewelacyjnie i szkoda, że już się skończyło :) no cóż macie chłopaki talent :)
  • Dużo fajnych ciekawostek można było się dowiedzieć. Na live'ach mogłbym siedzieć do rana. Róbcie dalej to, co robicie! Dziękuję i pozdrawiam :)
  • Generalnie dobra robota - książka była świetnym wstępem do całego szkolenia, ale nie zawiodłem się - dużo nowej wiedzy, pomysłów i fajna społeczność, która podrzucała jeszcze więcej ;)
  • Kurs sprawił, że znów chce mi się programować. Super!

Które zadanie było dla Ciebie najciekawsze?

To, z czego jesteśmy naprawdę dumni, podsumowując kurs AI Devs, to fakt, że osiągnęliśmy cel, który postawiliśmy sobie na początku: praktyka, a nie teoria. Chcieliśmy też, żeby kurs dawał nie tylko wiedzę techniczną, ale przede wszystkim uczył odpowiedzialności za dane własne, firmowe oraz klientów.

Tak wygląda zestawienie odpowiedzi na pytanie: Jak oceniasz wykorzystanie umiejętności z kursu w pracy i/ lub prywatnie?

A które zadania najdłużej będą pamiętać nasi kursanci i kursantki?

  • Hmm... chyba nie było takiego, które podobało się najbardziej, każde dawało coś co pomogło się rozwijać, fajne było zadanie injection z tego względu, że powodowało zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo własnych projektów w przyszłości a czasem po prostu jak działa to już jest idealnie ;)
  • W zasadzie każde było ciekawe. W zasadzie każde wykonałem w Node.js i żadne nie sprawiło mi jakoś wiele trudności. Fajnie się przy tych zadaniach oswajałem z tematem pracy z GPT.
  • Ogólnie, wszystkie zadania bardzo fajne. Podobało mi się, że część można było zweryfikować automatycznie 🙂
  • Fixit, ponieważ wyczerpało temat tworzenia prawidłowych promptów.
  • Zadania związane z trickami i naginaniem AI.
  • Ten asystent na końcu ale to nie było jedno zadanie a dlaczego bo to było najbardziej przydatne
  • Dla mnie wisienką było nauczenie się wielu rzeczy nie związanych z AI. Nie znałem wcześniej airtable, make.com, Arc czy Raycast. Również nie odważałem się zaglądać do Shortcuts na macos, a dzięki temu kursowi już mniej się obawiam tych narzędzi i ze wsparciem ChatGpt dorabiam nowe, tutaj postęp jest ogromny. Natomiast ciężko mi powiedzieć jak się czuje jako "AI engineer", raczej jeszcze przez tydzień będę robił automatyzacje z ostatniego zadania. Fajnie by było dostać na konieć taki cheatsheet przydatnych promptów :)

Co dalej?

Zapraszamy do zapisów na kolejną edycję AI Devs – postaramy się o jeszcze wyższy poziom!

Medium length heading goes here

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique.