🚨 Ostatni dzień zapisów ze zniżką!
🚨 Zapisy na AI_Devs 3 wystartują wkrótce!
0
dni
0
h
0
m
0
s
Dołącz do listy oczekujących
← Wszystkie posty
5 min read

Podsumowanie drugiej edycji AI Devs i start zapisów na AI Devs Reloaded!

W drugiej edycji AI Devs wzięło udział prawie 2000 programistów! Jakie są ich wrażenia? Zapraszamy do lektury podsumowania!

Jakub Mrugalski
5 min read
Po pierwszej edycji AI Devs zbadaliśmy, czego naprawdę potrzebują kursanci i dostosowaliśmy się do tego tak bardzo, jak to tylko możliwe w edycji drugiej. Odpowiadałem za przygotowanie zadań domowych i quizów, więc ze swojej perspektywy mogę powiedzieć, że udało się przejść z liczby kilkunastu (AI Devs 1.0) zadań do równych 60 sztuk (API/prompty/quizy), zachowując przy tym odpowiedni (choć to bardzo subiektywne ;)) poziom obciążenia kursantów.Dla mnie największą radością było spoglądanie każdego dnia w logi serwera, gdzie dosłownie co kilkadziesiąt sekund pojawiał się napis "CORRECT". Za każdym takim tekstem kryła się jedna osoba, która właśnie poszerzyła swoją wiedzę i która zrozumiała jak działa kolejny zaawansowany mechanizm.Gdy widzę, ilu kursantów zdobyło certyfikat ukończenia AI Devs, czy nawet ilu zaliczyło 100% zadań, to czuję dumę — ze względu na kursantów, jak i ze względu na nasz zespół. Świetnie się zgraliśmy.Liczę na to, że za jakiś czas spotkamy się ponownie na AI Devs 3.0.

Jakub „unknow” Mrugalski, Twój instruktor w AI Devs

W komentarzach o AI Devs 2 pojawiły się porównania do najlepszych odsłon serii Grand Theft Auto, co równie dobrze mogłoby zakończyć moją wypowiedź i trudno jest mi sobie wyobrazić lepszy komplement. Jednak poza słowami cieszą przede wszystkim efekty powiązane z ogromnym zaangażowaniem, które było widać w komentarzach tuż po publikacji lekcji o godzinie 6:00 rano! W pełni oddają one atmosferę szkolenia, dzięki której wspólnie ukształtowaliśmy trudno spotykaną przestrzeń do swobodnej eksploracji, przekładającej się na skuteczną naukę.

Na efekty nie trzeba było długo czekać, ponieważ bardzo szybko poziom dyskusji pozwolił na swobodne poruszanie się po zaawansowanych zagadnieniach, nierzadko wykraczających poza zakres głównych materiałów. Chwilę później dotarły do mnie także informacje o pierwszych praktycznych zastosowaniach wiedzy z AI Devs — w swojej codzienności, w firmie, pracy czy nawet hackatonie. Razem z nimi dostałem niespotykaną wcześniej liczbę zapytań o kolejne edycje, zarówno od osób, które nie miały okazji się z nami jeszcze uczyć, ale przede wszystkim od tych, którzy byli z nami od samego początku.

Mając to wszystko na uwadze, pozostaje mi powiedzieć "dziękuję" za dotychczasową podróż i wrócić do pracy.

Adam „overment” Gospodarczyk, Twój instruktor w AI Devs

Nie da się tworzyć rzeczy bez skazy, bo mistrzostwo wymaga ciągłego doskonalenia. Obserwując wirusowe rozprzestrzenianie się ciekawości w dyskusjach, komentarzach i pytaniach spowodowało, że wyobraziłem sobie AI Devs #2 jak wielkiego RAG-a, który wspólnie dzieli się źródłami, przemyśleniami a potem wszystko układa sobie w odpowiednie szufladki w swoich bazach wiedzy. Wspólny proces nauki z lekkim obrzydzeniem do hawajskiej i w akompaniamencie sympatycznej walki z zadaniami, a także poukrywanymi to tu to tam easter eggami spowodowało u mnie mnóstwo uśmiechu.

Dziękuje wam za bycie razem w tej drodze.
Już podziwiam rzeczy, które budujecie i trzymam kciuki za rozwój niezależnie od tego czy się uda czy nie. Bo ta zabawa jest super. Do zobaczenia. Gdziekolwiek jesteś, kimkolwiek jesteś.

Mateusz Chrobok, Twój instruktor w AI Devs

Mamy to! Po raz drugi

Druga edycja kursu AI Devs to był strzał w dzisiątkę! Dołączyło do niej niemal 2000 ambitnych programistów! Część z nich byli to absolwenci edycji pierwszej. Dlaczego? Bo poprzednia edycja nie tylko spełniła ich oczekiwania i zaostrzyła apetyt na więcej, ale chcieli również być na bieżąco z rozwijającą się technologią. Zwłaszcza, że AI Devs to aktualnie największy w Polsce kurs łączenia narzędzi Generative AI (w szczególności modeli OpenAI) z logiką aplikacji oraz narzędziami do automatyzacji.

AI Devs w liczbach

  • Niemal 2000 uczestników
  • 60 zadań do zrobienia w ramach projektu, w 3 kategoriach: quiz, API, prompt.
  • 5 modułów – od Modeli OpenAI do Asystentów AI
  • 25 praktycznych lekcji
  • Kilkanaście godzin nagrań i warsztatów LIVE
  • Ponad 500 certyfikatów wydawanych w języku polskim i angielskim
  • 3 prowadzących
  • 3 gości specjalnych

I świetna, zaangażowana społeczność, która po raz kolejny wzajemnie się wspierała, motywowała i wymieniała wiedzą na platformie kursowej. Oto dowód:

  • 4938 komentarzy i 7213 lajków do lekcji publikowanych podczas kursu
  • 353 posty, 3301 komentarzy, 6287 lajków w przestrzeni kursowej pod hasłem „Dyskusja”, gdzie każdy z uczestników mógł dodać swój własny wątek

Naprawdę nie mamy słów! Brakowało (i nadal brakuje) nam ich zwłaszcza w momentach, kiedy czytamy takie recenzje:

Ale można powiedzieć, że opinia Michała była zaledwie preludium do tego, co wydarzyło się po oficjalnym zakończeniu drugiej edycji AI Devs. Kiedy kursanci otrzymali certyfikaty, zaczęła się jazda bez trzymanki. Po trzydziestym udostępnionym na LinkedIn certyfikacie, z rozbudowaną opinią o kursie, przestaliśmy liczyć, więc wybaczcie, że nie umieścimy tu wszystkich, ale nie skończylibyście scrollować :)

grafika: Grzegorz Rożniecki

Dlaczego warto było wziąć udział w kursie AI Devs 2?

„Dużo istotnego materiału, do tego pomysł z podaniem tego w formie markdown to coś niesamowitego, przydatne do nauczenia modelu. Na pewno jeszcze nie raz przeczytam cały ten kurs. Na pewno przyda sie w pracy, już podczas projektu wprowadzałem zmiany w obecnym projekcie w pracy (robimy coś na zasadzie dzielonego chatu gpt miedzy ludzmi w organizacji)” – napisał w anonimowej ankiecie jeden z naszych kursantów.

Jak się okazuje ponad połowa kursantów zaczęła już wdrażać w życie zdobyte podczas kursu umiejętności, a zadania, które dla nich przygotowaliśmy padły na podatny grunt. I taki właśnie był plan: praktyka, praktyka i jeszcze raz memy :)

Przez 5 tygodni kursu AI Devs 2 skupiliśmy się na praktycznych aspektach łączenia narzędzi Generative AI (w szczególności modeli OpenAI) z logiką aplikacji oraz narzędziami do automatyzacji. Całkowicie zrezygnowaliśmy z ChatGPT na rzecz bezpośredniego połączenia z modelami poprzez API, budując dopasowane narzędzia zwiększające efektywność codziennych zadań. Były też memy. Bo memy to życie :) Co na to kursanci? Czy była to dla nich wartość? Na co najbardziej zwrócili uwagę?

  • „Wspaniały kurs. Wspaniali organizatorzy oraz społeczność. Otwartość gości na zadawane pytania bardzo na plus. Nic tak nie obrazuje sytuacji, jak przykłady z życia wzięte. Ilość zdobytej wiedzy jest ogromna. Kurs pokazał też jakie braki należy nadrobić w innych dziedzinach w branży IT. Dziękuję bardzo za wspólnie spędzony czas :)”
  • „Było lepiej niż się spodziewałem;)”
  • „Kurs przerósł moje oczekiwania :) Dzięki :)”
  • „Ilość zdobytej wiedzy jest ogromna. Kurs pokazał też jakie braki należy nadrobić w innych dziedzinach w branży IT. Dziękuję bardzo za wspólnie spędzony czas :)”
  • Memy super! Filmy super! Ananas super!”
  • „To był mój pierwszy kurs u was i jak do tej pory jeden z najlepszych, w jakich brałem udział.
  • „Świetnie się bawiłem przez całe szkolenie i bardzo dużo się nauczyłem, dziękuję całej ekipie AI Devs. Przed szkoleniem używałem tylko chatGPT 3.5 a teraz po szkoleniu mógłbym powiedzieć "I Know Kung Fu..." ;) Już nie mogę się doczekać aby wykorzystać wiedzę ze szkolenia.”
  • „Kawał dobrej roboty. Materiały oglądało się z przyjemnością. Przykłady przytaczane w materiałach bardzo czytelnie oddawały obraz sytuacji z jakimi będziemy się mierzyć w przyszłych projektach. Memy zawsze na plus.

Pojawiło się też trochę tych mniej anonimowych opinii:

Co uczestnicy sądzą o prowadzących i zaproszonych gościach?

Tak jak w przypadku pierwszej edycji AI Devs, tak samo i tym razem zależało nam, żeby uczestnicy skorzystali nie tylko z naszej wiedzy, ale też doświadczenia innych, świetnych mentorów. Tym razem do współpracy zaprosiliśmy: Kacpra Łukawskiego, Bartka Pucka i Bartłomieja Rozkruta.

  • Otwartość gości na zadawane pytania bardzo na plus. Nic tak nie obrazuje sytuacji, jak przykłady z życia wzięte”.
  • „Pozytywnie goście na live”.
Kacper Łukawski
Bartek Pucek
Bartłomiej Rozkrut

Co uczestnicy sądzą o zadaniach w kursie?

Jak to napisał jeden z kursantów: „Zadania były bardzo OK. Różnorodność OK. Rosnący poziom trudności też OK. Zadania układały się w jedną całość”, co nas oczywiście bardzo cieszy :)

Staraliśmy się zaprojektować wszystkie zadania w taki sposób, żeby zajmowały maksymalnie godzinę dziennie. Aby usprawnić cały proces, były one sprawdzane i zaliczane w pełni automatycznie. Dzięki temu żaden z kursantów nie musiał czekać na odpowiedź. Co więcej, system weryfikujący odpowiedzi udzielał też podpowiedzi, które jasno informowały na czym polegał konkretny błąd w kodzie lub zapytaniu.

No dobrze, ale które zadanie było dla uczestników najciekawsze lub najbardziej wymagające?

Gdybyśmy chcieli wybrać ten jeden, najważniejszy element, napisalibyśmy krótko: API. Bo tworzenie swojego API było tym, co z jednej strony powodowało u uczestników drugiej edycji AI Devs największy dreszcz ekscytacji, a z drugiej wymagało gimnastyki umysłu. Dowody (cytaty z anonimowych ankiet) poniżej:

  • „Ogólnie zadania bardzo przemyślane i fajne było to, że nie były kopią z treści zadania tylko trzeba było coś pokminić bardziej i zagłębić temat. Podzielenie tego też na zadania z promptami był mega, te wyciąganie hasła to super zabawa była”.
  • Te związane z API bo nauczyłem się z tego korzystać”.
  • Utworzenie API do odbierania polecenia. Było już widac jak dużo kodu jest napisane i jak łatwo z tego posklejać coś co może być uzyteczne. Dodatgo użyta była tam baza vektorowa i postgresql. Miodzio”.
  • Większość zadań z API”.
  • „Wydaje mi się, że zadanie które wymagało wykorzystania SerpApi oraz to z bazami wektorowymi. Ogólnie jakość zadań była na bardzo wysokim poziomie”.
  • Api - nowe pod każdym względem”.
  • „Związane z budową RAG, function calling”.
  • Własne API i Qdrant”.
  • Zadania eksponujące słabe strony modelu gpt-3.5 turbo - przydatne przy optymalizacji kosztów / przełożenia rozwiązań na modele open source”.
  • Scrapowanie danych z newslettera, wrzucanie ich do bazy wektorowej i jej przeszukiwanie. To miało chyba największy efekt WOW”.
  • „Knowledge - nie zawsze AI jest potrzebne, czasem wystarczy wiedza dostępna w inny sposób”.
  • „Wszystkie z własnym api były spoko i zmuszały do kombinowania”.
  • Te z przygotowaniem własnego API, uważam, że zrobienie czegoś od początku do końca jest bardzo ważne dla programisty i od dawana chciałem postawić swój serwer, ale nigdy nie miałem takiej okazji ani siły by się do tego zmotywować. A tutaj połączenie zadań, mikrusa i zniżki na niego sprawiły, że już skończyły się wymówki”.
  • Wszystkie, które wymagały "własnego api" - ownapi itd. Pozwalało to przygotować realną aplikację (albo no-code) realizujący konkretną funkcjonalność”.
  • „prompt injection - dlatego, że hakowanie to zawsze dobra zabawa”.
  • Ownapi - na początku przyjąłem, że zadania będę robił w pythonie (którego musiałem się poduczyć) a make zostawię sobie na "po warsztatach". W przypadku tego zadania okazało się, że wystawienie w internecie api prostsze będzie za pomocą make.com - stąd musiałem nieco nadrabiać. md2html - tutaj miałem spore wątpliwości jak ma wyglądać poprawna odpowiedź”.
  • Z postawieniem API, długo zajęło, ale satysfakcja na 110%”.
  • „po raz n-ty napisać prompt injection”.
  • Zadania z Prompt Engineering, które jednak wymagają dużej ilości praktyki, aby dokładnie zrozumieć modele. Jedno słowo lub kolejność słów w złym miejscu i można spędzić sporo czasu na szukaniu idealnego rozwiązania”.
  • „Zadanie qdrant”.
  • ownapipro, bo ciężko było "zmusić" Make to zbudowania poprawnego JSONa”.
  • embedding - przy kazdej probie wyslania prawidlowej odpowiedzi z gpt mialem blad parsowania json. Kilka godzin stracone na problem niezwiązany z samym zadaniem. W końcu przykleiłem odpowiedz ręcznie zamiast brać z modelu i poszło”.
  • budowa własnego api”.

Fajnie było też porozmawiać o samym kursie i zadaniach (ale nie tylko) na żywo, między innymi podczas spotkania naszych kursantów w Krakowie. Zresztą nie tylko nam taka forma podsumowania przypadła do gustu. Jeden z uczestników napisał tak: „Spotkanie w Krakowie na żywo. Bardzo się cieszę, że wszyscy trzej prowadzący się pojawili i mogłem z nimi (z Wami!) porozmawiać. Fakt, że prowadzący przybyli, to jest bardzo profesjonalne i wyraz szacunku w kierunku uczestników kursu. Oczywiście super było porozmawiać z innymi uczestnikami i powymieniać doświadczenia”.

Co dalej?

Na pytanie: „co moglibyśmy zrobić lepiej w AI Devs 2?” co jakiś czas słyszeliśmy „kolejną edycję”. Pojawiały się też takie odpowiedzi:

  • Irytuje mnie fakt, że poziom AIDevs jest wyjątkowo wysoki. Mam na myśli realizację kursu, materiały, społeczność, prowadzących... Płacąc podobne sumy za inne kursy, czuję się naciągany. Piszę to całkiem poważnie (…) Zdecydowanie reszta polskiej sceny kursowej powinna brać przykład z chłopaków. Robią naprawdę świetną robotę!”
  • „Nie żałuję że zapisałem się na drugą edycję. Wszystko było po prostu o 2 poziomy lepsze i absolutnie dziękuję wam za pracę włożoną w cały ten kurs! :)”.
  • Czekam na 3 edycje ;) dajcie czadu!”.
  • „Dzięki za kurs liczę na to, że nie był to ostatni kurs AI Devs!

Jest potrzeba, znalazło się rozwiązanie :) Startujemy z zapisami na kurs AI Devs 2 Reloaded, który odbędzie się 18 marca! Będzie to powtórka dla osób, które nie miały okazji być z nami w drugiej odsłonie szkolenia lub chcą „przeżyć to jeszcze raz". Ale to nie wszystko. W planie mamy już edycję trzecią. Powiemy tylko tyle, że wiosna i jesień 2024 będą nasze!

Link do zapisów na AI Devs 2 Reloaded: https://www.aidevs.pl/

Jeśli jesteś kursantem 1 edycji AI Devs i nie załapałeś się na 2 – mamy dla Ciebie zniżkę! Napisz na: aidevs@brave.courses

Do zobaczenia!

Medium length heading goes here

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique.